Přeskočit na obsah
Domů » Osvoboďte se z vašeho mentálního vězení a překonejte svá přesvědčení

Osvoboďte se z vašeho mentálního vězení a překonejte svá přesvědčení

Blokující přesvědčené

Věděli jste, že denně naší hlavou proletí až 70 tisíc myšlenek? A přemýšleli jste někdy nad tím, kolik procent těch myšlenek pochází opravdu z vaší vlastní hlavy? Prakticky všechny jsme už od někoho slyšeli a třeba i stokrát nebo tisíckrát. Jak potom nemá být snadné jim uvěřit, i když se nezakládají na pravdě ani z 1%?  Většinou jsou to blokující přesvědčení, které s námi vůbec není v souladu nebo neodráží realitu. Jenže braňte se tomu, když jste malé dítě a někdo vás pravidelně zavírá do mentální ohrádky s ostatními, kteří jsou zdánlivě stejní jako vy.

Třeba jste v dětství uvěřili, že máte menší hodnotu než dospělí jen proto, že jste menší a ještě nejste tolik světaznalí. Možná na tom dnes nejste o moc lépe. Kdykoliv se ocitnete v kontaktu s “autoritou” nebo někým zkušenějším, vaše sebehodnota je na bodu mrazu stejně jako v 10 letech. Nebo jste se nechali přesvědčit, že nejste dost dobří, abyste si zasloužili bezpodmínečnou lásku svého okolí.

Každý z nás se potýká s různými více či méně “skvělými vzorci pro život”. Ty nám pomalu, ale jistě podkopávají vlastní větev, na které se chceme zuby nehty udržet. Jen zkuste přelézt na jinou stabilnější větev nebo dokonce přeskočit na krásný košatý strom, vaše přesvědčení vás pěkně klepne přes prsty. Brání nám v prožívání spokojeného a šťastného života, který si řídíme sami a nenecháme se nikam tlačit. Udržují na místě, kde se cítíme jako v horkém křesle, ale jako by nás tam někdo přilepil. Narušují nám náš klid, psychickou pohodu a doslova ničí fyzické i psychické zdraví. 

Jaké podobné nesmysly si pamatujete ze svého dětství? Rodiče nás v krmili spoustou takových skvělých rčení a zdánlivě moudrých rad. Sice mohly mít reálný základ, ale ve výsledku to byly úplné hlouposti. Jistě že bych kamarádku neposlechla a neskočila z 6. patra, pokud bych se tedy nechtěla zabít nebo netrpěla nějakou utkvělou představou, že jsme komixový superhrdina. Nejsem blázen, kaskadér, Spiderman ani sebevrah. Ale když mi ta samá kamarádka řekne, abych si taky vzala minisukni, proč bych to neudělala? Ach ty rodiče, srovnávají nesrovnatelné. 

Kromě toho kázali vodu a pili víno. Tak třeba nás okřikovali, abychom se nevztekali, přitom sami vypadali jako zuřiví býk, kdykoliv jim něco nešlo nebo nebylo podle jejich představ. Nebo nám říkali, že nemáme mluvit sprostě, přitom sami mluvili jako dlaždič. 

Někdy si taky pěkně protiřečili. Jeden den říkali, že jsem na to ještě moc malá a druhý den jsem už přece dost velká, abych to pochopila. Tvrdili nám, že se pravidla musí dodržovat, ale pak dobíhali autobus na červenou. Nabádali nás, že lhát se nemá, ale babičce pravidelně lhali, že nemůžou přijet, protože mají moc práce. Pravidelně nám opakovali, jak musíme respektovat autority, ale snad denně nadávali na šéfa, jaký je to idiot.

Tomu všemu bychom se snad ještě mohli pousmát. Někteří rodiče však zašli ještě mnohem dál a vypěstovali v nás pocit, že udělat a dokonce přiznat chybu nebo se vzepřít autoritě je jako hodit atomovku.  Někdy z nás výchova udělala ustrašené králíky, kteří se bojí říct svůj názor a radši “drží hubu a krok.” 

Hláška “nejdřív povinnosti a pak zábava zase bývají jednou z příčin, proč lidi neumí odpočívat. Protože dospělý člověk nikdy nemá hotovo. Takže nikdy nemá splněné povinnosti a tudíž nemá nárok na zábavu. V podobném duchu bychom mohli pokračovat do zítřka. 

Je smutné, že jsme jako děti uvěřily všem těm rádoby skvělým radám, která nám ve skutečnosti připravily nejednu horkou chvilku v životě. Ale mnohem děsivější je, že jim mnozí lidé věří ještě dnes. A nejen to. Vesele je předávají dalším generacím skrze své vlastní děti. Některá přesvědčení jsou tak hlubokou ukrytá v podvědomí, že vlastně ani neví, že nás ovládají.

Na terapii se snažíme tyto blokující přesvědčení z dětství odhalit a propojit se současnými problémy. A věřte, že jsou často tak úzce propojené, že se vám to ani nechce věřit. 

Pokud vám v životě něco nefunguje a trápí vás, co vám brání změnit svůj pohled na situaci, vyřešit jí nebo z ní odejít? Vedete sami se sebou vnitřní dialogy, kdy o sobě pochybujete nebo se kritizujete? Kolikrát v životě jste se zachovali úplně jinak, než byste chtěli? Jednáte v různých situacích určitým způsobem a vůbec nechápete proč? Dostáváte se do situací, kdy se snažíte, vědomě víte, co máte dělat, ale něco vám zabrání a vy nevíte proč? Přemýšlíte, proč se k vám někdo z nepochopitelných důvodů nechová hezky, i když se snažíte komunikovat, co vám síly stačí? Nebo se najednou pod návalem silných emocí chováte úplně jinak, než byste chtěli? A co třeba situace, kdy se nedokážete ovládnout a něco vás nutí vyslovit zraňující nebo zbytečná slova?

Za všechny tyto situace mohou vnitřní přesvědčení, uložené v našem podvědomí, Ovlivňují všechny oblasti našeho života, ať už se jedná o vztahy, povolání, finance, komunikaci, sebevědomí, ale i přístup k životu a změnám. 

Naštěstí nás příroda obdařila mozkovými buňkami, které nám umožňují pochybovat. Co kdybyste začali pochybovat o každé myšlence, která vás napadne a není vám ani za mák příjemná. Možná vás má něco naučit, ale třeba vám jen hází klacky pod nohy. Poznejte ty neprospěšné vzorce a hoďte je do popelnice.

Rodiče a ostatní nám předali svůj pohled na život a různé předsudky, které se předávají z generace na generaci. Záleží na tom, co s těmi předsudky uděláme. Pokud chceme osvobodit svoji mysl, potřebujeme tato blokující přesvědčení přehodnotit a změnit tak, aby pracovali pro nás, místo proti nám.

Většinou jsme schopni dostat se do bodu, kdy si je uvědomujeme a dokonce rozumově víme, že nám škodí. Jenže to samo o sobě nestačí. Chápeme je, ale nevíme, co s nimi. Přiznat si skutečnost je obrovský skok kupředu, ale bez změny podvědomí zůstanete stále na povrchu. Pokud chcete skutečně něco změnit, musíte vyhrabat staré harampádí a zbavit se ho. Dokud nevyčistíte bordel ze svého podvědomí, nemáte prostor pro vytvoření nových přesvědčení.

1️⃣ Odhalte své blokující přesvědčení. Zorientujte se v tom, kdy a proč vznikly, k čemu sloužily a co vám naopak vzaly. Snažte se pochopit, jak vzorce z dětství a dospívání ovlivňují vaše současné problémy.

2️⃣ Pochybujte. Pozorujte své myšlenky, pocity i přesvědčení a porovnejte je s realitou. Všímejte si, jak vám vaše přesvědčení komplikují život.

3️⃣ Nahraďte staré vzorce novými. Když už víte, která přesvědčená jsou škodlivá a zbytečná, můžete je nahradit prospěšnými. Jestli jste kdysi uvěřili, že nejste dost dobří, proč byste nyní nemohli věřit, že jste skvělí a báječní lidé.

4️⃣ Zbavte se svých přesvědčení pomocí mentálního tréninku. Mentální trénink je osvědčená technika, kterou používají úspěšní lidé. I vy můžete. Postupně zvyšujte svoje pozitivní emoční naladění a osobní vibrace. Představujte si svůj vysněný život, až budete žít bez starých přesvědčení.

5️⃣ Vytvořte si nové myšlenkové návyky. Nový způsob myšleny vyžaduje i nové mentální a fyzické návyky. Potřebujete se naučit pozitivně myslet, naslouchat svému tělu a intuici, překonávat své strachy a vyléčit stará zranění. Aby celý proces fungoval, musíte dělat akční kroky, které posílí vaše nové návyky a přesvědčení. Čím více budete aktivní, tím více objevíte důkazů, že žijete neobyčejný život.

Dává vám to smysl, ale nemáte ani tušení, jak to zvrátit?  Mám pro vás kurz Mocná síla podvědomí, kde vám představím osvědčený nástroj, jak přestat poslouchat hlasy minulosti prostřednictvím vašich přesvědčení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *