Přeskočit na obsah

TADY A TEĎ

1. LEKCE Partnerské minimum

Ve svém životě jsem se setkala s mnoha páry ve své vlastní rodině, mezi přáteli, v okolí i své práci jako psychoterapeut. Dlouho dobu jsem byla tichý pozorovatel, ale místo odpovědí mi vyvstávaly nové a nové otázky. 

Proč některé páry mají to štěstí, že spolu dokáží překonat i velmi tíživé situace? A jindy jeden partner opouští druhého při prvním sebemenším kolísání? Proč se vztahy neopravují, ale vyměňují jako špinavé ponožky, které se nám nechce prát? Proč si lidé nesou vzorce svých rodičů, které sahají až několik generací do minulosti? Proč se lidi ženou za nedostižným ideálem, když doma je každý den čeká milující osoba, která by pro ně udělala cokoliv? Proč někteří plynule přechází z jednoho vztahu do druhého, aniž by si nejdříve vyřešili svůj předchozí vztah? Nebo naopak někdo zůstává v nezdravém partnerském vztahu, který ho ničí a ovlivňuje všechny další sféry jeho života? Proč partneři neumí komunikovat a vyjadřovat své potřeby? Proč si někteří myslí, že jedině partnerský život je udělá šťastným? A proč si lidé dělají vztahy tak složité, když mohou být celkem jednoduché? 

Sama jsem si prošla bolestivým rozchodem, po kterém mi kromě zranění na duši zůstaly hezké vzpomínky, spousta užitečných zkušeností a především krásný a úžasný syn. I když mě téma vztahů vždycky zajímalo, teprve po rozpadu vlastního vztahu jsem je začala studovat do hloubky a snažila se nahlédnout pod pokličku.

Dříve jsem si všímala spíše těch krachujících vztahů, abych našla hledané odpovědi. Co jsem dělala já špatně? Kde udělali chybu lidé v mém okolí i z terapeutické praxe? Proč některé páry musely nechat situaci zajít až k rozvodu? Čím víc jsem se do toho nořila, tím víc otázek se objevovalo.
A tak jsem si řekla, že to asi není ta správná cesta. Byl čas na novou strategii. Začala jsem se pohybovat mezi lidmi ve spokojených vztazích a manželstvích a sledovat, co dělají jinak. Místo na nezdary, jsem se , začala zaměřovat na úspěchy. K čemu bych měla říkat lidem, co dělají špatně? Není lepší jim ukázat, JAK se to dělá správně? A tak se zrodil nápad pomáhat lidem budovat kvalitní partnerské vztahy a hledat cesty tam, kde je oni sami vidět nemohou.

Díky vlastním zkušenostem, létům praxe jako terapeut, studiu mnoha různých zdrojů a pozorováním spokojených i krachujících vztahů, vznikl kurz Partnerské minimum. Šťastný a kvalitní partnerský vztah není samozřejmostí, ale je potřeba ho postavit na kvalitních základech a stále rozvíjet. Projdeme se všechny pilíře a uděláte si revizi vašeho partnerského vztahu Tady a Teď. 

TADY A TEĎ

Pilíře stabilního partnerského vztahu

Základní stavební kameny


Na základě terapeutické praxe s páry i jednotlivci jsem vypozorovala, že stabilní, harmonický a láskyplný vztah je založen na 4 základních pilířích. Každý z nich je stejně důležitý a potřebný. Pokud chybí nebo není dost stabilní jeden z nich, vztah se dříve či později rozpadne. Když stavíme dům, bez pevných základů dlouho nevydrží a spadne. Stejně je to s partnerským vztahem.

ZDE si můžete pustit PRVNÍ LEKCI

LÁSKA je palivem partnerského vztahu. Na rozdíl od zamilovanosti se nejedná o chemický koktejl v mozku, ale vědomé rozhodnutí, že právě tento člověk je partner, se kterým chci být. Láska nás motivuje dělat i věci, do kterých se nám nechce, ale víme, že partnerovi udělají radost. Díky lásce se cítíme celiství a kompletní. Neznamená to, že nemůžeme být šťastní sami bez vztahu. Ale partnerská láska je taková ta třešnička na dortu.

Pět jazyků lásky
Aby vztah fungoval dlouhodobě, je potřeba pravidelně doplňovat nádrže lásky, a to správným způsobem. Naučte se mluvit jazykem lásky svého partnera a on vaším. Test můžete najít na internetu nebo ve stejnojmenné knize.

♟️ Slova ujištění
♟️ Pozornost
♟️ Přijímání darů
♟️ Skutky a služby
♟️ Fyzický kontakt

SPOLČNÝ ČAS je důležitý ve všech fázích vztahu, protože podporují vzájemné sdílení, blízkost a znalost jeden druhého.
Ukazuje se jako důležité udržet si čas pro sebe jako pár i v hektických obdobích života. Jako nejvíce problematické období se ukazuje narození dítěte, stavba domu nebo nutnost zvýšit čas strávený v práci k zajištění životních nákladů. Páry, které mají pravidelně společné zážitky, jsou šťastnější. Nemusí to být drahé aktivity, klidně si můžete udělat dobrodružný výlet do přírody.
SPOLEČNÉ PROJEKTY jako je například cestování, stavba domu, založení rodiny či společné podnikání partnery sbližují a zaměřují jejich pozornost pozitivním směrem.

I když je KOMUNIKACE základem vztahu, paradoxně je také jednou z nejčastějších příčin partnerských hádek a rozchodů. Partneři spolu neumí komunikovat, nejsou k sobě upřímní a často se jeden druhému bojí plně otevřít. Více se dozvíte v Brožuře „Mnou se mnou“

Do vztahu bychom měli vstupovat s důvěrou a nechat čas prověřit, zda jsme jí vložili do správných rukou. DŮVĚRA se buduje postupně v průběhu trvání partnerství a nejčastěji se projeví v náročných situacích a krizích.

Hlavní předpokladem jsou 4 úrovně důvěry
♟️ Věřím sama sobě
♟️ Věřím partnerovi
♟️ Věřím partnerskému vztahu
♟️ Věřím vztahům obecně

Důvěra zahrnuje 3 oblasti:
Věrnost a stabilita – Nepotřebuji partnera kontrolovat a zpovídat, protože důvěřuji.
Otevřenost v komunikaci – Mohu s partnerem mluvit i o nepříjemných věcech. Věřím, že mě neodsoudí a nebude kritizovat.
Krizové situace – Věřím, že mě partner podrží v těžkých chvílích a bude mojí podporou.

Cvičení TADY A TEĎ

Najděte si klidné místo
Připravte si prostor, kde nebudete rušeni a budete se cítit dobře, pohodlně, bezpečně klidně. Vytiskněte si pracovní list, který naleznete v příloze. Můžete si před cvičením udělat meditaci nebo relaxaci, abyste se naladili na přítomnost Tady a teď. Nezačínejte cvičení, pokud se necítíte dobře nebo jste unavení. Dejte si dostatečný čas, na odpovědi nespěchejte, nechte je přicházet a bez cenzury je zaznamenejte do připraveného listu.

Lucie Zichová

Udělejte si revizi současného vztahu nebo partnerských vztahů obecně
V každé ze 4 oblastí napište všechno, co vám dobře funguje, kde máte rezervy, případně co se vám vůbec nedaří. Buďte k sobě upřímní a zkuste napsat vše, co vás napadne. Věnujte tomu alespoň 30 minut, protože teprve až budete muset více přemýšlet, dostanete se i do podvědomí. Kdykoli vás pak během dne nebo i později něco dalšího napadne, můžete to připsat. Sledujte se několik dní a průběžně doplňujte jednotlivé oblasti. Přidávám i vyplněný list s několika příklady, ale doporučuji se do něj podívat až tehdy, když si nebudete vědět rady.

Lucie Zichová

Opakovat Předchozí LEKCE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *