Přeskočit na obsah

PLÁN ZMĚN

3. LEKCE Partnerské minimum

Pohádky jsou moje oblíbená inspirace, protože v nich najdeme mnoho pouční. Vraťme se k naší pohádce Šehrezáda, která má se skutečným životem mnohem více společného než si myslíte. Její cesta za svobodou nebyla lehká. Získala jí jen díky svému důvtipu, důvěře, neskutečně silné touze dosáhnout svého snu o svobodě za každou cenu, a především vytrvalosti. To vše jsou důležité předpoklady pro jakýkoliv sen, na který jen pomyslíte. Bez těchto ingrediencí svého velkého snu nedosáhnete. Proto se ho tolik lidí vzdá snu nebo se o něj ani nepokusí. Možná to v minulosti zkusili, ale chyběla jim jedna nebo více přísad. Bez mouky také chleba neupečete.

Možná to začalo jako náhlý impuls k oddálení jisté smrti, ale nakonec se z něj stal PLÁN záchrany. Šehrezáda v něm pokračovala krok za krokem až do šťastného konce.

Ať už partnerský vztah máte nebo ne, vždy můžete udělat malé krůčky i velké kroky, které vás posunou o kousek blíže. Začíná to plánem, kde si ujasníte začátek. V této této lekci si takový PLÁN ke svému harmonickému partnerskému vztahu vytvoříte.t

Já zatím svůj šťastný konec nemám a svého prince ještě hledám. Přesto jsem ve svém životě spokojená i bez vztahu a věřím, že můj čas teprve přijde. Znám svojí hodnotu, mám se ráda a nemám potřebu být s někým, jen abych byla ve vztahu. Cítím, že mým posláním je pomáhat ženám, aby věřily ve šťastné vztahy, ale ne za každou cenu. Být sám je někdy lepší řešení, než zůstávat v nešťastném vztahu. Neznamená to zanevřít na vztahy ani se smířit se situací, ale postupně pracovat na odstranění překážek, měnit své vnitřní nastavení a posilovat funkční strategie.

Já jsem si nejprve naplánovala vyřešit svojí sebedůvěru a celkově důvěru ve vztahy, která byla silně narušená. Rozhodla jsem se studovat knihy a obklopovat se šťastnými páry, abych načerpala jejich energii, znovu uvěřila ve spokojené vztahy, inspirovala se tím, co jim funguje a co pomáhá překonávat překážky.

Nemůžu vám slíbit, že na konci kurzu budete mít svůj harmonický vztah. Někdy to trvá dny, týdny, měsíce, jindy i roky. Každopádně když na sobě a partnerských vztazích budete pracovat, s trpělivosti a vírou se vám to dříve nebo později povede.

Cesta k vysněnému vztahu bývá složitá, proto je někdy potřeba se dále vzdělávat, inspirovat se a růst. Dozvíte se, jakými různými způsoby se můžete rozvíjet v oblasti partnerských vztahů.  

PLÁN ZMĚN

Cesta ke stabilnímu vztahu


Cesta od tady a teď k vysněnému partnerskému vztahu vede přes akci a osobní rozvoj. Pochopit a uvědomit si situaci je základ, ale bez akce k žádné změně nemůže dojít. Když něco nefunguje, je prostě potřeba něco dělat jinak než dosud. Můžeme zkoušet formou pokus omyl, ale je to zdlouhavější a bolestivější cesta. Mnohem efektivnější je vytvořit si plán a postupovat krok za krokem.

ZDE si můžete pustit TŘETÍ LEKCI

Než se pustíte do akce, vytvoříte si plán, co je potřeba udělat, abyste zlepšila konkrétně váš partnerský život. Změnu potřebujete udělat u sebe, aby se mohl změnit i váš partnerský vztah. I jedna malá změna může způsobit velkou změnu celého systému.
Prvním krokem je ujasnit si, jaké způsoby mohu využít k tomu, abych dosáhla změny. Záleží na tom, zda již máte nějaké nové znalosti nebo zkušenosti v oblasti vztahů a potřebujete je pouze aplikovat. Nebo se potřebujete ještě vzdělávat a rozvíjet. Cesty ke změně mohou být různé.

Prošla jste již mnoho kurzů, přečetla tuny knihy, viděla spoustu videí o tom, jak fungují vztahy? Pracovala jste již dlouho na svém osobním rozvoji? Nezbývá než jít do akce.
Všechny ty informace vám budou k ničemu, pokud je nezačnete aplikovat do života. Další den se podíváme, jak konkrétně začít ty kroky dělat.

VZDĚLÁVÁNÍ
Knihy, E-knihy, časopisy
Odborné internetové stránky
Videa na youtube
Podcasty
Kurzy online i osobní
E-lerningové kurzy
Přednášky
Workshopy

INSPIRACE
Najděte si vzor

Přemýšlejte, jestli máte ve svém okolí někoho, kdo na vás působí jako vzor pro harmonický partnerský vztah. Pokud nikoho takového nemáte, klidně si vyberte nějakou známou osobnost. Sledujte, jak se k sobě chovají. Nasajte tu pozitivní atmosféru. Klidně se jich zeptejte na nějaké konkrétní tipy, co jim pomáhá.
Udělejte si revizi, s jakými páry se stýkáte. Máte ve svém okolí stabilní páry nebo také řeší problémy, jako vy? Chválí vaše kamarádky své partnery nebo si na ně stěžují?
Snažte se více času trávit se šťastnými páry a inspirujte se od nich. Rozšiřte okruh svých přátel. Poznávejte nové lidi. Najděte si nový koníček.

ODBORNÁ POMOC
Někdy si potřebujeme přiznat, že to sami nezvládáme. Není čas na hrdinství. Pokud jste již udělala vše možné i nemožné a nic se nedaří, svěřte se do rukou profesionála.
Všechny odpovědi máme v sobě, ale někdy potřebujeme nadhled a směr. Obvykle situaci řešíme s kamarády, ale ti mají tendenci dávat obecné rady, promítají do toho své zkušenosti nebo jsou ovlivněni svým vztahem k nám nebo partnerovi.
Když nic nepomáhá, nebojte si říct o pomoc.
♟️ Terapeut se s vámi podívá hlouběji
♟️ Kouč vás nasměruje, dá nadhled
♟️ Poradce pro partnerské a mezilidské vztahy
♟️ Mentor, který si sám prošel vlastní zkušeností

Najděte si klidné místo
Jděte na své klidné místo Zajistěte si opět klid a nerušený prostor. Připravte si pracovní list, který už znáte a máte ho opět v příloze.

SLucie Zichová

Udělejte si plán
Zamyslete se nad tím, jestli již nyní máte dostatek informací a zkušeností, abyste mohla provádět konkrétní změny. Pokud ano, můžete rovnou přejít do AKCE (Jak to udělat, se dozvíte v další lekci).
K jednotlivým oblastem vztahu /komunikace, důvěra, společný čas, láska/ si do pracovního listu zaznamenejte způsob, jak budete provádět změny. U každé oblasti mohou být jiné nebo stejné.
Buďte konkrétní, jakým způsobem se budete rozvíjet v oblasti partnerských vztazích. Například konkrétní osobu, která vás inspiruje a kterou budete pozorovat, název kurzu nebo knihy, místa, kde můžete potkat nové lidi. Pár tipů máte v tabulce v příloze PDF.
Pokud zatím nevíte, napište si obecně způsob, jakým se chcete v těchto oblastech posouvat.

Lucie Zichová

Opakovat předchozí LEKCE

Zde máte prostor pro sdílení svých AHA momentů