Přeskočit na obsah

AKČNÍ KROKY

Mojí oblíbenou pohádkou je odvážný námořník Sindibád, který zažívá různá dobrodružství. Než se stal námořníkem, zdědil obrovskou částku peněz, kterou dokázal rozházet mrknutím oka. Po velkých útrapách na moři znovu získal velké bohatství, tentokrát poctivou a trpělivou prací, díky které žil v hojnosti až do konce života. Na moře už raději nevkročil. Příběh nese poselství, že snadná cesta nemusí být vždy ta správná. Daleko více si vážíme věcí, které jsme získali vlastním úsilím a poctivou prací. Nečekejte na vhodnou dobu, až to bude snadné. Pokud chcete něco změnit, udělejte to hned. Buďte odvážní jako námořník Sindibád a jděte za svým snem.

Mým prvním krokem bylo nejprve číst knihy zaměřené na oblast partnerských vztahů. Pomohly mi knihy Petra Casanovy, zejména „Dvanáct srdcí„, kde jsem získala mnoho odpovědí na mé otázky. Přinesly mi uvědomění a ukázaly cestu, jak postupně získat zpět své sebevědomí, kdy jsem o sobě silně pochybovala. Následovaly další kroky, zejména zpracovat traumata a bloky, důvěřovat a znovu se otevřít novému vztahu po rozchodu. Někdy na ta cesta trvá déle, ale každý krok je důležitý a žádný vztah nejde uspěchat.

Důležité je postupovat po malých splnitelných krůčcích, občas si dát i pauzu. Bez akce to nejde, ale zároveň je potřeba na sebe netlačit a nelpět na výsledcích. Je to jako když jsme se učili chodit, padali jsme a zase vstávali s neochvějnou vírou, že to prostě jednou zvládneme. Na rozdíl od dětí však často býváme plní strachu a nejistot, které nám někdy blokují dosažení úspěchu. Ráda bych vás podpořila, že je to přirozené a můžete s tím pracovat jedině tak, že se jim postavíte. Netrapte se tím, když se to nebude dařit hned.

Pokud jste ve vztahu, pracujete na změně a do třech měsíců se nedostaví žádný pokrok, je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. Můžete se na někoho obrátit i dříve, kdykoliv to tak cítíte. Terapeut nebo kouč vám může pomoci najít nové cesty, které jste vy nemohli vidět, případně se rozhodnout, zda váš vztah má šanci na zlepšení. Některé páry se k sobě prostě nehodí a jen se ve vztahu trápí. Jestli vztah nemáte a teprve ho hledáte, neexistuje žádná časová hranice, kdy budete připraveni. Někomu to trvá dny, jindy měsíce nebo i roky. Pracujte na sobě, ujasněte si, jaký vztah chcete a dívejte se kolem sebe. Možná vypadá úplně jinak, než ty předchozí.

Udělejte první krok s odvahou a vírou. Pak další a další, dokud se vám nepovede najít, zlepšit nebo upevnit váš partnerský vztah.

AKČNÍ KROKY

Krok za krokem do Akce

Pokud chceme v životě dělat změny, potřebujeme jít do akce. Bez akčních kroků vám nepomohou žádné informace a tipy, pokud je nepoužijete v realitě. Nejtěžší je začít a vytrvat, když se úplně nedaří podle našich představ. Naučíte se, jak si konkrétně formulovat cíl, který vám bude fungovat. Napíšete si první krok ke změně a začnete měnit svojí realitu.

.ZDE si můžete pustit ČTRTOU LEKCI

Partnerský vztah se rozpadne, pokud na něm nebudeme pracovat. Je to nikdy nekončící proces. I když máme krásný vztah podle našich představ, nikdy máme hotovo. Udělat si revizi, snít, plánovat ani vzdělávání nebude funkční, pokud nezačneme dělat změny v reálném životě. Jste připravená se do toho pustit?

V praxi i životě se mi osvědčilo dávat si konkrétní, jasné a reálné cíle, které si můžeme ověřit, že fungují. Když chceme v životě něco změnit, potřebujeme postupovat krok za krokem a nedávat si moc odvážné cíle. Reálný cíl REÁLNÝ CÍL je takový, který je dostatečně malý, abychom ho dokázali v co nejkratší době splnit. A zároveň tak velký, aby nás motivoval k aktivitě. Než se vrhneme do cvičení, čeká nás trochu teorie, jak by měl
takový cíl/krok vypadat.


♟️MALÝ A REÁLNÝ
Raději více malých cílů, než jeden velký a vzdálený. Malý proto, aby ho bylo možné zvládnout v představitelné době. Jeho dosažení je snazší, přináší zážitek pokroku a motivaci pokračovat. Vaším záměrem není stavět vzdušné zámky. Každý úspěšný cíl byste měla náležitě oslavit, abyste umocnila radost, že vám něco funguje.

♟️VÝZNAMNÝ
Cíl pro vás musí být důležitý, abyste měla motivaci ho dosáhnout. Je vhodné si ujasnit, proč to chcete udělat a co vám to přinese. Doporučuji si své PROČ napsat. Potřebujete takový cíl, který vás bude stát úsilí. Život
je krátký na to, abychom čekali, až nastanou vhodné podmínky. Ty totiž nebudou nikdy. Začněte ideálně hned dnes.

♟️ POZITIVNĚ FORMULOVANÝ
Často si lidé přejí, aby něco zmizelo. Ale co bude místo toho? Co přesně se má stát? Co chcete, aby bylo? Pokud se nebudete hádat s manželem, jak jinak budete řešit situace, kdy se na něčem neshodnete?
Cíl má být definován jako začátek, ne konec něčeho. Ke změně nestačí něco přestat dělat, ale naučit se věci řešit jiným způsobem než dosud.
Takový cíl je také zaměřený spíše na dělání než cítění. Jak myslíte, že se vám povede cíl být šťastnější ve vztahu?

♟️OVLIVNITELNÝ
Vychází z předpokladu, že potřebujte změnit sebe a dělat akční kroky. Pokud očekáváte, že se změní partner, většinou narazíte. Vyžadovat změnu partnera vás nedovede k lepšímu vztahu, ale naopak může prohloubit neshody.
Cíle by měly být jasné, konkrétní a měřitelné. Příliš obecné cíle, jako např. více komunikovat nebo lépe spolu vycházet, se těžko plánují, realizují a hodnotí. Potřebujete si odpovědět
na otázky: Podle čeho poznáte, že se vám to daří? Jaké konkrétní kroky potřebujete udělat? Jak přesně to bude vypadat?

PŘEKÁŽKY
Nedaří se mi splnit svůj cíl/krok
♟️Vydržte, chvíli to může trvat, než se novou dovednost naučíte.
♟️ Můžete se v této oblasti zkusit ještě vzdělávat nebo poradit s někým známým.
♟️Zkuste se zamyslet nad cílem, zda je dobře definovaný a reálný.
♟️Můžete si vybrat jiný cíl, možná je tento moc složitý.
♟️ Můžete se také obrátit na odborníka dané oblasti nebo se přímo objednat na terapii.
Jak se vyrovnat s nepříjemnou reakcí okolí?
Když začneme dělat v životě změny, může to naše okolí překvapit nebo vyděsit. V tom případě je nejlepší o tom mluvit, co se děje, o co se snažíte, co jim to přinese. Mluvte i o obavách a důvodech jejich reakce. Někdy se situace může dočasně zhoršit, protože se vy nebo okolí dostává z komfortní zóny. Sledujte změny, případně se poraďte nebo zkuste jiný způsob řešení.

Cvičení AKČNÍ KROKY

Pár tipů před cvičením
Před samotnou akcí si vždy připomeňte svůj záměr.
Vždy, když se chcete pustit do svého cíle, připomeňte si své PROČ, co vám to přinese.
Pokud jste si vytvořili obraz nebo jiné ztvárnění svého vztahu za 5 let, můžete ho použít a znovu si vybavit ten pocit, jaké to bude.
Můžete se před tím potkat se svým partnerským „vzorem“, nasát ten pocit a třeba se i poradit.
Vybavte si pocit, jaké to bude, až to budete mít.
Můžete si připomenout, co se vám ve vztahu povedlo.
Vymyslete si odloženou odměnu. Něco po čem toužíte, ale splníte si ji až po úspěšné akci.
Můžete si pustit motivační hudbu a jít do akce.

Lucie Zichová

Jděte na své klidné místo
Naposledy si najděte nerušený čas a prostor na poslední a nejdůležitější cvičení. Připravte si pracovní list.

Lucie Zichová

Udělejte první malý krok
Udělejte svůj první krok ihned to bude možné. Když se pro něco rozhodnete, čím dříve začněte, tím máte větší šanci na úspěch. Při odkládání se naše motivace stále snižuje.

Lucie Zichová

Po splnění cíle
Teprve až se vám povede, označte si jeho splnění /smailík, srdíčko, fajfka/ v pracovním listu. Pak si napište další cíl/krok. Pokračujte ve všech oblastech v jednotlivých bodech ke zlepšení, dokud je všechny nesplníte. Případně postupem času můžete přidávat další, vždy je co zlepšovat.
Nezapomeňte se ocenit, pochválit a odměnit nějakou maličkosti. A až to budete cítit, můžete si napsat další cíl, tentokrát třeba i trochu náročnější./komunikace, důvěra, společný čas, láska/, dopište to do pracovního sešitu z prvního
dne.

Lucie Zichová

Opakovat předchozí LEKCE

Zde máte prostor pro sdílení svých AHA momentů nebo prvních úspěchů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *