Jak mohou peníze zničit i nejpevnější partnerský vztah?

Finance jsou jedním z nejčastějších zdrojů hádek a sporů v partnerských vztazích, a to v průběhu trvání vztahu, ale zejména po rozchodu nebo rozvodu. Je nadmíru důležité se co nejdříve domluvit na finančních otázkách v partnerství i pro případný rozchod.

Peníze jsou zdrojem stresu i hádek v rodině. Zamilované páry často dělají tu chybu, že se před svatbou nebo nějakou větší finanční investicí nedohodnou na způsobu vyrovnání pro případný rozchod. Zkuste se jich zeptat, jak by situaci vyřešily. Argumentovaly by slovy “My se ale nechceme rozcházet.“ Jenže za pár let nebo dokonce měsíců se objevují na terapii či mediaci a hledají spravedlnost.

Hádky o pěnězích jsou jedním z nejčastějších zdrojů hádek a sporů v partnerských vztazích, a to v průběhu trvání vztahu, ale zejména po rozchodu nebo rozvodu. Je nadmíru důležité se co nejdříve domluvit na finančních otázkách v partnerství i pro případný rozchod. Ušetříte si tím spoustu nepříjemností do budoucnosti. Pokud se vám nedaří dosáhnout shody v oblasti financí, párová terapie vám může pomoci podívat se k jádru problému.

Zásadní konflikty mohou přicházet již na začátku společného soužití, kdy se partneři neshodnou na tom, jak nakládat s financemi.

Jako třeba v příběhu Ivana a Marty, kdy počáteční nepříjemnosti přerostly v každodenní hádky. Ivan vyrůstal jen s maminkou, kdy museli obracet každou korunu. Zatímco ostatní spolužáci si užívali a jezdili na dovolené, on po večerech chodil na brigády, aby si vydělal na nové oblečení a knížky do školy. Brzy nastoupil do svého prvního zaměstnání a vypracoval se ne vedoucí jejich obchodního oddělení. Marta pocházela z bohatší rodiny, ale rodiče zastávali názor, že peníze nejsou na vyhazování. Do dnešního dne si pamatuje, jak se musela doprošovat kvůli každé maličkosti. Když si našla práci, konečně si mohla užívat života. Svojí výplatu vždycky utratila hlavně za oblečení a výlety.

Když se spolu přestěhovali do prvního společného nájmu, většina jejich večerních debat se točila kolem peněz. Ivan jí vyčítal, že moc utrácí. Marta se zase zlobila, že Ivan pořád pracuje a nic si spolu neužijí. Když už jeli na výlet, nutil jí připravit svačinu a jídlo na celý den. Rozpory se zdály nepřekonatelné a jádrem celého vztahu.

V pozadí sporů o finance jsou odlišné hodnoty a potřeby, ale i celkový přístup k penězům, vzorce a prostředí z původních rodin. Peníze obvykle představují symbol svobody a nezávislosti, nebo naopak důvěry, bezpečí a jistotu. Pokud máte opačné potřeby, jedině jasná a konstruktivní diskuze vám pomůže udělat jasno.

Dva účty nebo jeden společný?

Druhým nejčastějším důvodem partnerských neshod ohledně financí je způsob, jakým se budou partneři podílet na hospodaření. Kolik bude každý z nich investovat do společného vztahu? Pokud mají srovnatelné příjmy, pak se obvykle podílí jednou polovinou. Problém může nastat tehdy, když jeden z partnerů vydělává výrazně více než druhý. Pak začnou vyvstávat podobné otázky.  Má přispívat každý stejně nebo partner s vyšším příjmem více? Co když žena sice přispívá méně, ale o veškerou domácnost se stará sama? Na kolik se cení její práce a zda vůbec? Mají mít jeden společný účet nebo svůj vlastní a domlouvat se, co kdo koupí?

Když se do vztahu narodí děti, dostává problém s penězi ještě zcela jiný rozměr. Matka obvykle přestává pracovat, věnuje se dětem, pobírá rodičovský příspěvek a stává se na muži finančně závislá. Když muž nevydělává tolik a všechno investuje do rodiny, pak se většinou obvykle žádné drama neděje. Pokud však má vysoké příjmy, kolik peněz má ženě dávat? Má ženě zůstávat kapesné i pro její vlastní potřeby? Je v pořádku, že si muž zbytek peněz nechává na svém účtu, kdy jeho konto roste a žena je každý měsíc na nule? Přemýšlí snad někdo nad tím, jaký je „ušlý zisk“ ženy na mateřské a kolik by si byla schopna ušetřit, kdyby chodila dále do zaměstnání? Možná vám běží hlavou, že jsou přeci partneři a rodiče. Ale skutečně k tomu přistupují tak, že muž je povinen ženu a děti zabezpečit? Opravdu muž vnímá finance jako společné?

Obvykle dokud jsou spolu jako pár, chtějí vše tvořit společně. Ale co když se rozejdou? Přihlédne partner k tomu, co ten druhý do společného bydlení investoval, svůj čas, práci a finance? Nebo se dozví, že by měl být vděčný, protože vlastně měl bydlení zadarmo? Věřte mi, praxe ukazuje, že po rozchodu se to často stává velkým problémem.

Investice do bydlení

Možná vám položené otázky přijdou trochu přitažené za vlasy a říkáte si, proč byste měli řešit až takové detaily. Pokud vám na penězích až tolik nezáleží a jste smíření, že v případě nutnosti prostě takzvaně odejdete s igelitkami a nulovým kontem, pak tento článek skutečně považujte za bezpředmětný. Jestli vám ale záleží na tom, do čeho investujete, rozhodně doporučuji si s partnerem sednout a vyjednat vše ohledně financí.

Moje praxe s páry v konfliktu, rozchodu nebo rozchodu by vám mohla ukázat spousta příkladů, jak finance dokážou znásobit krizi do ohromných rozměrů. Nemůžete myslet na všechny situace, které mohou nastat, ale rozhodně se můžete inspirovat zastrašujícími případy. Příběhy klientů ukazují různé problémy, se kterými se partneři po rozchodu potýkají.

Partneři nemají vzájemně přehled o svých financích nebo si dokonce ukládají část peněz na tejné konto. Odhalení pak výrazně vede k narušení důvěry.
Partneři vzájemně neznají dostatečně svojí finanční situaci a po rozchodu se obtížně dohadují o výši výživného pro děti a celkové vyrovnání.
Matka na rodičovské dovolené je finančně závislá na partnerovi, který rozhoduje o financích. Nebo je dokonce nucena zůstat v nešťastném manželství, protože je finančně závislá na muži. V extrémních případech domácího násilí žena nemá peníze na řešení situace.
Partneři si společně vezmou hypotéku, ale po rozchodu se dostávají do patové situace, komu zůstane byt či dům, kdo koho vyplatí a mají vůbec z čeho?
Dům je ve vlastnictví jednoho partnera. Druhý do něj investuje peníze, ale neschovává si účtenky. Po rozchodu jen těžko prokazuje, co do společného bydlení vložil.
Partneři mají výrazně rozdílné příjmy, ale do společného života investují oba stejným dílem. Problém někdy nastává po rozchodu, kdy najednou cítí nespravedlnost, že jeden má našetřeno a druhý odchází s prázdnou. Obzvlášť, když si peníze ušetřil například z přesčasů na úkor společného času s partnerem a péči o domácnost či děti.

Komunikujte o penězích v klidu, bez emocí a ještě dříve, než se objeví první konflikty. Domluvte se nejen na tom, jak se budete podílet na financování domácnosti a potřeb, zda budete mít jeden nebo více účtů, ale také jak budete řešit případné spory. Kdykoliv děláte nějakou větší investici do společného bydlení, vždy se zamyslete i nad případným rozchodem. Schovávejte si doklady o zaplacení. Není od věci si také nechat nějakou rezervu pro případ náhlého a rychlého odchodu.

Přeji, ať nic z toho nemusíte řešit. A pokud se tomu přeci jen nevyhnete, pamatujte si, že štěstí přeje připraveným. Může být těžké najít ideální variantu, která by ochránila partnery před hádkami nebo pro případ rozchodu. Každopádně jakákoliv dohoda je lepší než žádná.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *