Přeskočit na obsah
Domů » Pomsta ve jménu oko za oko zub

Pomsta ve jménu oko za oko zub

  • Vztahy

Pomsta se nikdy nevyplácí. Přístup CHOVÁM SE K LIDEM TAK, JAK SE ONI CHOVAJÍ KE MNĚ může fungovat, pokud se k nim chováte láskyplně, přátelsky a s prospěchem. Ale když se k nám někdo chová ošklivě, pohrdavě, kriticky nebo dokonce násilně, rozhodně není užitečné oplácet mu stejnou mincí. 

Pomsta místo soudního jednáni.

Oko za oko, zub za zub, možná stále praktikují některé „barbarské“ národy, ale v naší moderní společnosti se tento přístup rozhodně nevyplácí. Když obě strany opakují stejné chování a ani jeden není ochoten ustoupit, dostávají se do začarovaného kruhu. Když z něj nejsou ochotni vystoupit, stává se z něj krysí závod.  

S tímto odvetným způsobem se setkávám poměrně často nejen při konfliktech v období rozvodu a bojů o dítě, ale bohužel i ve svém okolí v běžném životě. I když se to málokdy vysloví nahlas, slovo pomsta se usadilo v hlavě mnoha opuštěným partnerům. Musím vám a vlastně i sobě přiznat, že v minulosti jsem se chovala mnohdy podobně. Dnes už vím, že oplácet „zlo zlem“ nikdy nepřinese nic dobrého. Tak vznikly války a konflikty mezi lidmi. Bohužel na podvědomé úrovni se to děje i v jinak milujících vztazích.  

Chovám se k tobě podle toho, jak se ty chováš ke mně. Když jsi na mně hnusná, tak ode mě nečekej děkuji a prosím.“ Marně jsem klientovi vysvětolovala, že právě to jim brání zdárně vyřešit konflikt. Oba se snaží, ale když začnou nabíhat domněnky a zkušenosti z minulosti, nevyhnou se tomu, že se jeden nebo druhý začne chovat „hnusně“. Nebo alespoň v očích toho druhého. Tímto přístupem klient přenechává zodpovědnost na bývalé partner a nevědomě jí umožňuje, aby si s ním dělala, co chce.

On sám může své jednání změnit. Když vytrvá dostatečně dlouho, ovlivní to i partnerku. Minimálně jí takzvaně vezme vítr z plachet. Na hádku totiž vždy musí být dva. Jenže klient to na základě svých zkušeností nedokázal pochopit. Vytvořil si tento program jako obranu a bál se, že když ji povolí, zhroutí se jako domeček z karet. Po pár pokusech vysvětlování jsem to vzdala, protože si na to jednoduše musí přijít sami.

Lidé v konfliktu se dostávají do smyčky vina – trest – vina – trest. Je sice pravda, že špatné skutky se mají potrestat, ale k tomu slouží justice a vyšší síla. Ve vztazích však trestání nemá, co dělat. Pomsta ještě nikdy nic nevyřešila. Vytyčit si hranice a nenechat druhého, aby je překračoval, můžete i s respektem. Potřebujete o těch věcech mluvit, ale existují lepší způsoby.

Když se na situace podíváme z hlediska potřeb, tak pochopíme, že většina lidí se k nám nechová špatně ze zlých úmyslů. Obvykle je to jen reakce na zlomené srdce nebo zhrzené ego. Pokud má člověk schopnost rozeznat a ovládat své jednání, vždy se chová podle toho, jak moc dokáže uspokojit svoje potřeby. A když nejsou, často pod vlivem emocí ubližuje ostatním, i když obvykle ne vědomě a už vůbec ne naschvál. 

Extrémní případy ve vyhrocených a konfliktních situacích nechme stranou. Pojďme se podívat na běžné životní situace, kde i v jinak funkčních vztazích používáme zub za zub. Představte si, že partner přichází z práce domů. Jen, co se objeví ve dveřích, je jasné, že má hodně špatnou náladu a začne metat blesky na každého, kdo se mu připlete do cesty. Nejdříve to schytá manželka, pak děti a najednou se roztáčí kolečko. Špatnou energii a náladu přenese na všechny v domu. Jindy milující rodina se promění ve válku Roseových. Pomsta na život a na smrt.

Přenos energie je tak mocný. Když na sobě však dokážeme dostatečně dlouho pracovat, podaří se nám ten cyklus přerušit. Místo, abychom na protivného manžela začali taky štěkat, vyjádříme mu pochopení a zjistíme, co od nás potřebuje. Vyslechnout? Pochopení? Nechat to plavat a dát mu klid? Rozptýlit? Těch možností je mraky, takže ideální je, aby nám to sám řekl. Pokud ani toho není schopný, pak nezbývá než zkoušet a snažit se potřebu vypozorovat. Nemusí to být tak těžké, vždyť už ho známě. Většinou reaguje v podobných případech stejně. Vždy bychom si měli ověřit si, že naše vnímání jeho potřeby je opravdu to správné pro něj. 

Pamatujte si, že na hádku musí být vždy dva. Pokud se pomsta usadí v mysli bývalého partnera, jakákoliv snaha o obranu nebo protiútok se míjí účinkem. Jen potvrdí, že se mu povedlo ranit do bolavého místa. Naopak bychom měli zůstat, co nejvíce nad věcí. I když rozumím tomu, jak to může být těžké, obzvlášť když v tom jsou u děti. Pokud chcete konkrétní tipy v oblasti partnerských vztahů, včetně prevence rozvodu a rozchodu, přidejte se do FB skupiny Klíč k harmonickým vztahům.

Ale nemusíme zacházet ani do krajností. Když má jeden špatnou nebo rýpavou náladu, nic nám nepomůže nechat si zkazit i tu svojí. Naopak potřebujeme nastavit záchrannou síť, do které partnera zachytíme. Máš špatnou náladu, já mám dobrou, tak ti kousek té své dám. Ale pozor. Vždy dávejte z nadbytku, nikoliv nedostatku. Hádky i různé náročné situace nám odčerpávají energii, takže bychom měli pravidelně naše energetické nádrže doplňovat. Pokud jí máme skoro prázdnou, lehce nás může někdo rozhodit.

Jsou vaše vztahy složité? Partner přenáší zodpovědnost za své chování na vás? Argumentuje stále, že se jen brání? Nebo máte jiné potíže ve vztahu a chcete s nimi pomoci. Neváhejte a objednejte se na terapii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *