STRES: Pomocník nebo tichý zabiják?

Stres nás v dnešní době provází na každém kroku. Nelze se mu vyhnout, ale můžeme se s ním naučit pracovat. Všichni se setkáváme s různými situacemi, které jsou pro nás zátěžové a mohou ohrožovat naše zdraví. Nikdo nepochybuje o tom, že stres na nás útočí ze všech stran. Ale napadlo vás někdy, že je to vlastně pomocník, pokud si ho nenecháme přerůst přes hlavu? V dnešním článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi pozitivním a nebezpečným chronickým stresem.

Představte si, že se jednoho dne probudíte a veškerý stres zmizí z vašeho života. Ucítíte trvalý a příjemný klid. No řekněte, nebyla by to hezká představa? Mně by se to také líbilo. Ale pojďme si takový život přiblížit trochu víc. Jedete v noci autem, cítíte svůj nově nabitý klid. Žádný stres. Najednou uslyšíte v dálce divný zvuk, možná zvíře. Jenže vy necítíte žádný stres, a tak jedete dál. V dalším okamžiku ucítíte náraz… Tady je asi něco špatně. Stres má sloužit k tomu, aby nás zmobilizoval ve chvílích, kdy hrozí nebezpečí. Jakmile riziko zmizí, měl by s ním odejít i stres. Ale co když zůstává? Na příkladu vidíme, že nemít stres nebo ho mít naopak moc, může ohrožovat naše zdraví i život.

Pozitivní stres je zdravý, užitečný a dokonce nezbytný pro zajištění našeho bezpečí. Určitou míru zažíváme v běžných situacích, kdy jdeme do práce, na úřad nebo k zubaři. Pomáhá nám třeba s plánováním, abychom přišli včas. Motivuje nás k vyšším výkonům, když jdeme například na zkoušku, pracovní pohovor nebo máme dokončit nějaký důležitý úkol. Vede k tomu, abychom se lépe připravili. Stres bystří pozornost a zvyšuje soustředění jako v uvedeném příkladu s autem. Jsme opatrnější a zaktivizujeme naše smysly, abychom ve tmě včas zareagovali a v případě potřeby šlápli na brzdu.

Takže až vám někdo bude slibovat „zázračný lék“, abyste se zbavili stresu, buď vám chce jen něco prodat nebo tím rozhodně nemyslí úplně a navždy. Život bez stresu si může dovolit tak zenový mistr, který celé dny a noci medituje v klášteře a nepotřebuje jíst ani spát. V běžném životě se zaprvé stresu nevyhneme a za druhé ho nutně k životu potřebujeme. Jen je potřeba se naučit rozlišovat, v jakých případech je dobré si ho v životě ponechat a kdy proti němu vyrazit „do boje“.

Když nás čeká nějaká nová životní situace například svatba, stěhování, narození dítěte, ale i nepříjemné události jako je rozvod nebo ztráta zaměstnání, hovoříme o snesitelném stresu. Jenže je třeba si uvědomit, že existuje velmi tenká hranice, kdy by se z něj mohl stát toxický – chronický stres. Abychom tuto hranici nepřekročili, je důležité vytvořit si takzvané „copingové“ strategie, jak se s určitými situacemi vyrovnat.

Zamyslete se nad tím, co vám pomáhá v těžkých a stresových chvílích. Zaměřte se na prevenci ideálně ještě dnes. Můžete si vytvořit takový pomyslný „balíček poslední záchrany“, kdy si sepíšete všechny své zdroje a způsoby zvládání stresu. Zaměřte se na 3 oblasti ZDRAVÍ – RELAX – VZTAHY, kterým můžeme pracovně říkat velká trojka. Zdravý životní styl, umění uvolňovat stres a důvěrné vztahy pomáhají vrátit tělo do vnitřní rovnováhy v nervovém, imunitním a endokrinním systému. Pokud chcete získat celý arsenál těchto strategií, můžete se přidat na čekací listinu do VIP klubu Barvy života.

Co se děje s vaším tělem, když si do svého domu pozvete tichého nepřítele, chronický stres? Když je silný, častý, prodlužovaný emočními zážitky a pravidelně ho neodbouráváme, „spouští reakci zamrznutí“ a tělu se již nedaří obnovit vnitřní rovnováhu. To je přesně důvod, proč přestanou fungovat copingové strategie, které nám dříve pomáhali. Na terapeutických konzultacích se běžně setkávám s odpovědí „dřív mi pomáhalo…, teď už mi nefunguje nic.“ Jak pracovat s chronickým stresem, se dozvíte v některém z dalších článků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *