Když nežijete svůj život podle sebe, tvoří vám ho někdo jiný

Někdy si myslíme, že žijeme své vlastní životy, ale ve skutečnosti se často máme tendenci podřizovat se druhým a upřednostňujeme jejich potřeby před svými vlastními. A my si ani neuvědomujeme, že to děláme!

Zamysleli jste se někdy nad tím, zda život, který žijete, je opravdu váš? Nebo jste se spokojili s málem, protože nevěříte, že si zasloužíte víc? Děláte věci, které máte rádi, nebo jen to, co se od vás očekává? Obklopujete se lidmi, kteří vám dělají radost, nebo se s nimi neustále hádáte? A naplňuje vaše práce vaše potřeby a očekávání, nebo jste se spokojili s tím, co bylo k dispozici? Prozkoumejme tyto otázky a převezměme zpět kontrolu nad našimi životy!

Zkuste si vzpomenout na několik situací za posledních pár dní, kdy jste se dostali do nepříjemné situace volby mezi vašimi potřebami a strachem někoho odmítnout nebo něco neudělat. Pokuste si upřímně odpovědět, co vás vede k tomu potlačovat své potřeby. Je to strach z opuštění, odmítnutí nebo nedostatku lásky? Nebo se jedná o naučené chování z dětství nebo jiných životních situací? Motivuje vás špatná zkušenost s danou osobou nebo někým z minulosti? Nemáte v sobě vzorec hodné holčičky nebo chlapce, který musí všem vyhovět? Nemáte náhodou ochranitelský komplex? Nebo snad jednáte ve jménu opravdové lásky, která se obětuje pro druhé, i kdyby měla sama zemřít?

Často se podřizujeme a děláme nekomfortní věci kvůli tomu, aby si o nás ostatní něco nemysleli nebo nás měli rádi. Jindy to děláme z pohodlnosti, protože se nechceme dohadovat. Nejsme sami sebou, protože se bojíme odsouzení, opuštění nebo se cítit nemilování.

Nikdy se Vám nestalo, že jste měli doma naklizeno jen proto, že přijde na návštěvu kamarádka nebo tchýně? Nikdy jste neměli sex s manželem jen proto, aby si náhodou nenašel milenku? Nestává se Vám, že jste unavená a vyčerpaná z práce, ale ještě stihnete doma navařit a poklidit, aby náhodou děti nebo manžel nestrádali? Neslíbili jste snad někdy někomu pomoc, i když se Vám ani trochu nechtělo? Nezůstali jste snad nikdy déle v práci, aby si kolegové nemysleli, že jste neochotní? Nebo jste někdy neřekli dítěti NE jenom proto, že jste chtěli mít chvíli klid?

Denně se dostáváme do situací, kdy se musíme rozhodnout mezi svými potřebami a potřebami ostatních. Všude kolem na nás útočí nástrahy v podobě přání a žádostí, které se nám nechce splnit, ale zároveň máme strach to neudělat. A tak se podřizujeme, potlačujeme a leckdy předstíráme, že je vše v pořádku. Tento přístup nás dříve či později dovede k nespokojenosti nebo dokonce vyčerpání. Jestli máte rádi sebe a svůj život, potřebujete svůj přístup změnit.

Neznamená to, že nemáte být ochotní pomoci nebo že nemáte dělat ostatním radost. Vždy by to měla být vaše volba, zda chcete nebo nechcete. Nikdy se nenechte do ničeho tlačit ani vlastním strachem nebo svědomím. Opravdoví přátelé a partneři nás nepřestanou mít rádi jen proto, že pro ně něco neuděláme nebo něco odmítneme. Nemusíme si lidi kupovat svými skutky a službami. Když zůstaneme sami sebou, zůstanou nám v našem okolí ti správní lidé. 

Uvědomit si zjevné i skryté motivy je vždy prvním krokem k jakékoli změně. Bez startovní čáry nikdy nedoběhnete k cíli. Odpovídejte si na otázky, které vám pomohou motivy odhalit. Přijdete na to, kdy potřeba vyhovět vznikla? Měli jste to tak vždycky nebo je to něco nového? Stává se vám to vždy a s každým nebo jen s některými lidmi a v určitých situacích? Způsobuje vám to velké potíže ve vztazích nebo se to dokonce odráží na vašem psychickém nebo fyzickém zdraví? Ovlivňuje to vaší spokojenost v různých oblastech života? Pamatujete si z dětství nějakou frázi, která obsahovala slova nesmíš, musíš, to nezvládneš, nejde to, překonej se, neodmlouvej nebo jim podobné? Může za to nějaké přesvědčení nebo vzorce pro život, které jste převzali od druhých? Ptejte se na cokoli, co vás navede k vašim skutečným motivům.

Když máte identifikované motivy, udělejte si plán jednotlivých kroků. Co vše potřebujete udělat, abyste se těchto vzorců zbavili. Někdy vás nutí podřizovat se hluboko zakořeněné bloky a strachy, na jejichž odstranění bude potřebovat odbornou pomoc. Jindy vám stačí si uvědomit, proč to vlastně děláte, a prostě to změnit. Nepůjde to hned. Obzvláště naučené vzorce musíte přepsat novými, a to opakovaně. Je to dlouhý proces, ale rozhodně stojí za to.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *