Lze vůbec zlepšit vztah, když partner odmítá komunikovat a cokoliv dělat pro záchranu? Dá se to nějak změnit a má vůbec smysl chodit na individuální terapii? Vždyť se všude píše, že na vztahu musí pracovat oba dva. Ale co dělat, když se partner na řešení nepodílí? Vztahy jsou jedním z nejčastějších témat, se kterými se ženy i muži obracejí na terapeuta. Kdyby všichni měli čekat na to, až s nimi partner půjde na párovou terapii, měli bychom společnost plnou kostlivců ve skříni. Lepší je začít co nejdřív sám, než společně, ale pozdě.
Ještě než se zamyslíme nad tím, proč je užitečné řešit vztah i sám za sebe, mohlo by pro vás být užitečné dozvědět se o možných důvodech odmítání partnerovy účasti. Nemusíte hned myslet na nejhorší, že už vás nemá rád, je pohodlný něco měnit nebo je dokonce sobec, který myslí jen na sebe. Jeho důvody mohou být mnohem pochopitelnější a hlubší.
“PROČ BYCH JAKO CHODIL/A NA PÁROVOU TERAPII? JÁ ŽÁDNÝ PROBLÉM NEMÁM.“
Takové vyjádření může pro partnera fungovat jako červený praporek pro býka a může ho vnímat jako nedostatek respektu, lásky, pochopení a snahy. Určitě vyvolá nepříjemnou reakci a bolestivou emoci, nebo kritiku a odsouzení. Ale tak snadné to není.
Možná jen ten partner neví, jak má situaci změnit. Možná má jen černou pásku přes oko a neuvědomuje si, že si ji může sundat. A možná ho to jen nikdo nenaučil. Už vyzkoušel vše možné i nemožné, co zná, ale není připraven své problémy svěřovat někomu cizímu. Jak jednoduše bychom mohli tohoto člověka odsoudit, že se nesnaží. Ale on prostě nevidí toto řešení jako cestu. Může za tím být mnoho různých důvodů.
Žije v přesvědčení, že každý si má své problémy vyřešit sám.
Docházení na terapii vnímá jako své selhání.
Je pro něj krajně nepříjemné se svěřovat, natož cizím lidem.
Má nějakou vlastní špatnou zkušenost s terapeutem.
Neumí tak dobře komunikovat o svých pocitech a potřebách. Bojí se, že terapeut bude stát na straně partnera a nebude nestranný.
Nevidí vztah tak dramaticky jako partner.
Nemluví spolu o pocitech, takže ani nemusí tušit, že se partner tak moc trápí.
Je i docela možné, že skutečně žádný problém nemá, protože situaci vnímá jen jako překážku nebo krizi vztahu, která přejde. Položka seznamu
Jak mám zachránit partnerský vztah, když partner na terapii nechce?
Individuální terapie může být skvělým způsobem řešení partnerské krize, i když jeden z partnerů odmítá nebo není připraven situaci měnit. Každá změna jednotlivce v konečném výsledku ovlivní celý rodinný systém. Z terapeutické praxe neznám jediný případ, kdy by intenzivní práce na vlastní změně nevedla i k přirozené změně ostatních, ať už žádoucí, nebo nežádoucí.
Vyzkoušeli jste snad milion způsobů, jak zachránit svůj partnerský vztah? V noci se budíte hrůzou, že už vám ujel vlak a blížíte se na odstavnou kolej? Chcete si vztah udržet, ale už ztrácíte naději a cítíte, jak se vám rozpadá pod rukama? Stokrát jste partnera přemlouvali na párovou terapii, ale vždycky jste se dozvěděli stejnou odpověď? Máte připravené rozvodové papíry nebo už v myšlenkách balíte kufry, ale zatím nemáte odvahu skočit do neznáma?
Než to vzdáte, co kdybyste to zkusili ještě trochu jinak?
Zaměřte se sami na sebe, abyste zářili štěstím a partner zůstal zírat s otevřenou pusou, co se děje. Pokud k sobě patříte, znovu vyvoláte touhu být s vámi a motivaci udělat něco pro změnu, aby o vás nepřišel. I kdyby to neocenil, udělejte to pro sebe. Věřím tomu, že už jste unavení z toho, jak věnujete pozornost nedostatku lásky a pohody v partnerském vztahu. Prvním krokem je začít znovu žít sami pro sebe a radovat se ze života bez ohledu na vztah. Když to zvládnete, uděláte mnohem víc než většina lidí v podobné situaci.
Staňte se nejprve tím nejlepším partnerem, jakým chcete být. Nemyslím tím, abyste ze sebe udělali někoho, kdo nejste. Nedělejte to ani jen kvůli partnerovi, ale pro sebe. Chcete na sobě něco změnit? Jak jinak můžete reagovat na partnera? Co jste dříve ve vztahu dělali a už neděláte? Co byste mohli vyzkoušet nového?
I když vás partner štve do morku kostí, hledejte způsoby, jak ho potěšit, aby to zároveň dělalo radost i vám osobně. Začněte zase dělat věci, které ho dříve dělaly šťastným, aby chtěl on potěšit zase vás. Avšak nelpěte na tom a neočekávejte za to nic nazpět. Nenuťte se do toho, ale vyhlížejte vhodný okamžik. Pozorujte své emoce, a když ucítíte, že chcete něco pro partnera udělat, začněte hned. Jinak vás převálcuje ego a mysl, která se vás snaží odrazovat.
Zkuste se na partnera znovu podívat zamilovanýma očima, jak vám kdysi připadal skvělý, báječný a úžasný. Představte si, že o něm vůbec nic nevíte a že ho znovu poznáváte.
Napište si seznam toho, čeho si na partnerovi vážíte a soustřeďte na to veškerou svou pozornost.
Nemusíte čekat na partnera, až s vámi půjde na párovou terapii. Můžete jít sami a získat tak skvělého průvodce, který vás na té cestě provede.
Terapie vám může pomoci najít nové cesty, jak zachránit partnerský vztah.
Jestli stále váháte, pomohlo by vám vědět, že vlastní změnou můžete inspirovat partnera a dodat mu odvahu přece jen na párovou terapii vyrazit? Co kdybyste uvěřili tomu, že se výsledky práce na sobě kladně odrazí na vašem vztahu a projeví se v realitě? Možná ještě pochybujete a napadá vás tisíc důvodů, proč to nemůže fungovat. Než tuto myšlenku zařadíte do kategorie nemožné, dovolte mi vás přesvědčit, že to má smysl minimálně zkusit.
Terapie není prostor pro kritiku a stížnosti na druhého partnera, ale možnost podívat se na vztah z různých úhlů pohledu a hledat nové cesty řešení.
Na terapii si ujasníte představu, co od partnera očekáváte a jak by měl vztah vypadat.
Uděláte si revizi vašeho partnerského vztahu, abyste věděli, na jakých základech můžete vztah stavět a kde přesně potřebujete udělat změny.
Pochopíte své vlastní reakce a bloky, které vám brání prožívat láskyplný a harmonický vztah.
Společně si rozebereme náročné situace ve vašem partnerském životě do nejmenších detailů, abyste se na ně dokázali podívat i partnerovýma očima.
Vysvětlíme si rozdíly mezi fungováním mužů a žen, abyste mohli lépe pochopit reakce a způsob uvažování svého partnera. Doma pak můžete sledovat a ověřovat si, jestli jsou naše předpoklady správné. Každý z nás je jedinečný.
Naučíte se komunikovat o svých potřebách, pocitech a představách tak, aby jim partner rozuměl a necítil se jimi ohrožený.
Velice užitečný je i nácvik komunikace s partnerem v konkrétních situacích.
Na konci spolupráce se snadněji rozhodnete, jestli ještě máte dávat vašemu partnerskému vztahu šanci, nebo si přiznat, že jste už udělali maximum pro jeho záchranu.
Zaujal vás můj koncept řešení partnerského vztahu bez partnera? Můžete se objednat individuálně na konzultaci nebo balíček konzultací pro ženy s pracovními listy na míru Restart partnerského vztahu. Pokud ještě nejste rozhodnutí a potřebujete víc informací nebo tipů pro váš partnerský vztah, můžete se přidat do Facebookové skupiny Klíč k harmonické rodině.