S radostí vám představuji svůj model Harmonický partnerský vztah a rodinný život který jsem vytvořila na základě vlastní zkušenosti i práce s desítkami jednotlivců, páry i rodinami. Hlavní myšlenkou je hierarchie třech pilířů – klíčů rodiny. Rodinnou pyramidu potřebujeme vytvářet cihlu po cihle od základu, až po její vrchol. Základem pilířem jsou dva rovnocenní partneři. Pokud jeden z nich není stabilní, má to vliv na celé další fungování rodiny. Druhým pilířem je kvalitní partnerský vztah, založený na lásce, respektu, spolupráci a komunikaci. Třetím pilířem je výchova dětí, která je tou pomyslnou třešničku na dortu.
Pokud se při stavbě rodiny přeskočí nebo pořádně nepostaví spodní pilíře, rodina nefunguje a zvyšuje se riziko rozpadu. Partneři obvykle nevstupují do vztahu s představou konce, ale měli by mít neustále zapnutý pomyslný majáček. Jakmile začne blikat červeným světlem, neváhejte hledat řešení vaší situace. Z praxe vyplynulo několik téma a vzorců, které se opakují v různých rodinách a kvůli kterým vztahy končí často dříve, než vlastně vůbec začali. Postupně vám v uzavřené FB skupině představím jednotlivé problémy, návody a techniky k jejich řešení.
Prvním klíčem k šťastné rodině je sebeláska
Děti nejvíce potřebují naši lásku a pocit bezpečí, aby se mohly zdravě vyvíjet. Rodiče někdy pod tíhou starostí, stresu, hektického života a svých vlastní neuspokojených potřeb zapomínají vytvářet bezpečný přístav pro sebe a svoji rodinu.
Proto bychom měli pravidelně doplňovat své vlastní nádrže lásky, starat se o své potřeby a duševní i fyzické zdraví. Jedině, když budeme šťastní sami se sebou, můžeme ostatním dát maximum. Když vyschne studna, nemůže už poskytovat životodárnou vláhu. Stejně tak, pokud cítíme vnitřní vyprahlost, nemůžeme budovat láskyplné vztahy.
Sebeláska je v současné době hodně zmiňované téma, které může znít jako klišé. Ve skutečnosti je to pravda, kterou bychom měli tesat do kamene. Tématem sebelásky se podrobně zabývám v Ebooku Miluj tu osobu v zrcadle.
Druhým klíčem ke šťastné rodině je pevný a stabilní partnerský vztah
Partnerský vztah je předpokladem pro šťastnou a harmonickou rodinu. Tak proč se často stává, že rodičovská láska odsune partnerský vztah na vedlejší kolej? Narození prvního dítěte zcela jistě přeskládá naše životní hodnoty, ale vždy by budování partnerského vztahu mělo zůstat jednou z priorit. Děti nebudou šťastné, když nebudou zároveň šťastní jejich rodiče. A s jistotou můžu tvrdit, že děti ani rodiče šťastní nebudou, když nebude fungovat jejich partnerský vztah.
Stejně tak jako bychom neměli zapomínat na sebe a svoje potřeby, neměli bychom péči o děti stavět na pomyslném žebříčku výše než partnerský vztah. Svým dětem uděláme největší službu, když jim umožníme vyrůstat v harmonickém prostředí plném lásky a porozumění.
Abychom mohli mít pevný partnerský vztah, potřebujeme si ujasnit, jakého chceme partnera a vztah, ale také se takovým partnerem samy staly. Nejprve potřebujete vytvořit základy vašeho vztahu a krok za krokem pracovat na jeho udržení, posílení nebo zlepšení. Nestačí na vztahu jen pracovat. Považuji za nezbytně nutné do něj vložit své srdce, udržovat pozitivní postoj a obraz svého partnera, průběžně prohlubovat vaše citové pouto a probouzet hravost, kreativitu vášeň. Jestli chcete posílit váš partnerský vztah nebo takový najít, vstupte zdarma do kurzu Partnerské minimum nebo si objednejte E-book Partnerská posilovna.
Partnerský vztah se odráží na vztahu k sobě samotným i dětem.
Petr Casanova říká, že partnerský vztah je tak silný, jako je nejslabší článek. Ve zdravém vztahu je však každý z partnerů silný v něčem jiném a skládáním sil vytvoří pevný a stabilní pár. Oba partneři se mohou vzájemně podporovat a doplňovat, být si oporou v těžkých chvílích a vzájemně se motivovat k růstu.
Fungující partnerský vztah není důležitý jen pro naší vlastní spokojenost, ale jako vzor pro děti a pro pocit hřejivého domova, kam se rádi vracíme.. I když své děti milujeme, potřebujeme i čas pro sebe i pro svého partnera. Děti si jednou nebudou pamatovat, kolikrát jsme odešli z domu bez nich, ale jak dobře se cítily doma s námi.
Třetím klíčem ke šťastné rodině je zdravý vývoj dítěte
Pro většinu lidí je rodina a děti jednou z největších hodnot a motivací v životě. Narození dítěte může úplně změnit nejen hodnotový žebříček, ale i fungování celé rodiny. Než vůbec začneme uvažovat o dětech, měli bychom se ujistit, že partnerský vztah stojí na pevných základech dvou zralých lidí. Bez sebelásky a kvalitního partnerského vztahu se po narození dítěte všechny nedořešené věci, konflikty a neshody vyplavou na povrch.
Výchova dětí je náročná a vždy představuje zkoušku i pro zdravý partnerský vztah. Ukazuje se, že bychom měli některé věci přehodnotit a vytvořit nový systém. S dětmi přichází spoustu krásných okamžiků, ale i nových situací a výzev, kterým musíme čelit. Děti se učí nápodobou, a proto potřebují mužský a ženský vzor. Každý z rodičů jim může předat to nejlepší ze sebe, společně jim vytvořit hřejivý domov, zdravé, příjemné a láskyplné prostředí. A to může být ta nejtěžší zkouška ze všech.
Pokud partneři pochopí hierarchii, ušetří si spoustu problémů. Nejdřív potřebuje být šťastný každý partner sám, poté je možné být spokojený v partnerském vztahu. A ve fungujícím vztahu mohou být šťastné i děti.
Možná vám tento koncept bude připadat divný, zvláštní nebo netradiční. Nás ještě vychovávali v tom, že kluci nepláčou a holky jsou hodné holčičky. To se odráží v našem vztahu k sobě, partnerovi i dětem. Pokud chcete žít jinak, než vás učili vaše rodič, toto je cesta založená na lásce k sobě i ostatním. Teprve když nám podaří rovnoměrně věnovat všem třem pilířům, můžeme se radovat, že máme harmonický partnerský vztah a rodinný život.
Respektující a vědomá výchova může být náročná v tom, že nám otevírá vlastní bolesti, zejména z dětství. Rodičovství je nejkrásnější období života a zároveň velká škola osobního rozvoje. Pokud máte jakékoliv pochybnosti ve výchově nebo potřebujete zpracovat vlastní výzvy v souvislosti s rodičovskou rolí, můžete se objednat na Individuální terapii.
Dává vám to smysl, ale nemáte ani tušení, jak na to? Neváhejte se objednat na konzultaci, abychom se mohli podívat na vaší individuální situaci.